Image Widget Image Widget Image Widget Image Widget

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Image Widget Image Widget Image Widget Image Widget

PRZYDATNE LINKI

facebook youtube

ZDOBYLIŚMY CERTYFIKATY

Image Widget Image Widget Image Widget Image Widget Image Widget

„Przerwany marsz…” 80 rocznica agresji radzieckiej na Polskę

 

17 września 2019r. w naszej szkole oodbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele pokolenia Dzieci Wojny: pani Krystyna Kurach, pani Bronisława Mańkowska ,pani Adela Mróz, pani Zofia Wojciechowska,  pani Laurentyna Zgorzelska,  pan Stanisław Mróz.

W spotkaniu uczestniczyli również: Wójt Gminy Gozdowo Pan Dariusz Kalkowski, Przewodniczący Rady Gminy Pan Dariusz Śmigielski, Radna Gminy Gozdowo  Pani Agnieszka Mańkowska, ks. Piotr Gątarek, nauczyciele i uczniowie. Uroczystego powitania gości dokonał dyrektor szkoły Krzysztof Jóżwiak

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu „Przerwany marsz…”. Program ten jest próbą podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny za to co zrobili  dla Polski, mimo tego, że czas okupacji, który naznaczył ich  dzieciństwo, z pewnością skruszył przekonanie o dobru drzemiącym w ludziach i sprawiedliwości dziejowej. 80 lat temu ich marsz do szkoły został przerwny . Przekroczenie progu naszej szkoły i naszych klas  było symbolicznym dokończeniem przerwanej przed osiemdziesięciu laty ich  edukacji.

W rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę sama obecność  naocznych świadków tych okrutnych dla naszego narodu i całego świata wydarzeń wywołała atmosferę zadumy i refleksji.
Występ zuchów i harcerzy przybliżający ten  czas wojny wywołał ogromne wrażenie zarówno na przybyłych gościach, jak i naszych uczniach.  Występujący przypomnieli ważne momenty wojny: kampanię wrześniową, zsyłki na Syberię i Powstanie Warszawskie.
Nad przebiegiem części artystycznej czuwali .p. Anna Mańkowska, p. Iwona Bogdańska i pan Sławomir Szałkucki nauczyciele Szkoły Podstawowej w Lelicach.

Słowa piosenki :„ My nie chcemy więcej wojny, chcemy żyć życiem spokojnym, jak długi i szeroki jest nasz świat, chcemy pokój stworzyć wszędzie, wojna niech legendą będzie, szczęście nasze niech okryje wojny ślad  z dawnych lat” poruszyła zarówno serca tych najstarszych , jak i najmłodszych.

Na koniec uroczystości wszyscy uczcili pamięć o poległych minutą ciszy. Po odśpiewaniu hymnu goście  i przedstawiciele klas udali się na wspólny ,słodki poczęstunek.

Następnym punktem uroczystości były spotkania w klasach. Zaproszeni goście opowiadali o czasach wojny, o ich życiu i znaczeniu pokoju. Były to żywe lekcje historii, w których aktywnie uczestniczyli nawet  najmniej cierpliwi uczniowie. Zadawali oni wiele pytań i słuchali z zainteresowaniem.

Pan dyrektor podziękował gościom za przybycie, a zuchy i harcerze wręczyli kwiaty i okolicznościowe upominki.

Z tego spotkania wyciągamy wnioski dla siebie. Doceniamy nasze szczęście życia w czasach pokoju. Czujemy odpowiedzialność jaka  spoczywa na nas w tworzeniu  przyszłości w pokoju dla następnych pokoleń. Nie możemy jednak zapomnieć o tych, którzy za rozpowszechnione zło zapłacili najwyższą cenę- swoje życie i o tych, którym dane było przetrwać, by  ostrzec  przyszłe pokolenia przed groźbą wojny. Chcielibyśmy takie chwile ocalić od zapomnienia.

Opracowanie :   Anna Mańkowska

Comments are closed.