Opis zasad innowacji
I Rodzaj innowacji: metodyczna
II Zakres innowacji:
Innowacją objęci zostali wszyscy uczniowie kl. 5 i kl. 6 na wszystkich lekcjach matematyki w terminie od 01.12.2015 do 10.06.2017r.
Na każdej lekcji matematyki po zapisaniu tematu i celu zajęć uczniowie otrzymują kartkę z łamigłówkami ( od 1 do 3 na karteczce). Łamigłówki arytmetyczne ( sudoku, kwadraty magiczne itp. ), algebraiczne lub graficzne uczniowie rozwiązują wspólnie, w parach lub samodzielnie w zależności od stopnia trudności. Zajmuje to ok. 5 minut lekcji. Wyniki zostają sprawdzone i omówione.
III Motywacja wprowadzenia innowacji:
Wprowadzenie innowacji zostało poprzedzone diagnozą. Stwierdzono niezadawalające efekty pracy dydaktycznej: słabe wyniki próbnych sprawdzianów szóstoklasisty oraz sprawdzianów po szóstej klasie, słabe wyniki prac klasowych i sprawdzianów. Problemy, jakie mają uczniowie na lekcjach matematyki: niska sprawność rachunkowa, słaba motywacja do nauki matematyki, brak umiejętności logicznego myślenia, nieumiejętność zastosowania wiedzy w praktyce, brak samodzielności i samokontroli.
IV Przewidywane efekty:
Łamigłówki to nauka przez rozrywkę. Uczniowie ćwiczą sprawność rachunkową, utrwalają własności liczb, działań i figur geometrycznych, wykorzystują wiedzę w praktyce ( w sytuacjach typowych i nietypowych)w sposób dla siebie atrakcyjny, co wpłynie też na ich motywację do nauki. Podczas rozwiązywania łamigłówek osoby je rozwiązujące wyrabiają w sobie takie cechy jak: spostrzegawczość, cierpliwość, wytrwałość, umiejętność ścisłego i logicznego myślenia.
V Kryteria sukcesu
O sukcesie innowacji świadczyć będą wyższe od wcześniejszych wyniki sprawdzianu po szóstej klasie z części matematycznej, lepsze oceny ze sprawdzianów z matematyki jak również sukcesy uczniów w konkursach matematycznych.
VI Ewaluacja innowacji
Ewaluacja dokonywana będzie na podstawie wyników próbnego sprawdzianu szóstoklasisty, sprawdzianów po szóstej klasie z części matematycznej jak również osiągnięć uczniów w konkursach matematycznych. Do ewaluacji posłużą też wyniki ankiety ewaluacyjnej skierowanej do uczniów.
Opracowała
Anna Szynkowska